חמורים

Donkey.jpg
חמור

 

(הארץ 19.2.10)

 

היחסים בין שופטים לעורכי דין הם שריד אחרון של התקופה הפיאודלית, יחסים של כפיפות מוחלטת משוחררים מתרבות קפיטליסטית מנוונת של נימוס וחלוקת שליטה ויחסי ייצור לא טבעיים. כל מי שרגליו הוליכו אותו לאולם משפטים פעיל, יופתע מכמות העלבונות שמוכן לשאת הייצור המרוט  שפל הרוח העומד לפני כבודו, נאחז בכנפי גלימתו,  מתפתל לעתים כתולעת מבוהלת ולעתים עובר לקידות מגושמות ימינה ושמאלה, בריקוד המה יפית המסורתי  ונשמתו פורחת מפחד, ובקושי הוא מצליח לשאוף אוויר ולמלמל את דברי החנופה החלקלקים שלא היו מביישים את     אקאקי אקאקביץ , הגיבור הרופס של האדרת לגוגול, ובאותה עת מרום כבודו מותזים אל עורך הדין ביטויים חסרי רחמים כגון, "אדוני חוזר על עצמו", אדוני יסיים", "אדוני מדבר לא לעניין", "אדוני הגיע לא מוכן", "אדוני ישב", "אני מורה לאדוני לשבת", אדוני יישב ולא יחוייב בהוצאות אישיות", ה"אדוני",  במשפטים הללו מותז החוצה  כאשר לשונו של כבודו מוטחת בחיכו של כבודו, אוספת טיפות רוק רענן כטל הבוקר על פרחי הכרוב, ומשם מדלגת הלשון אל השיניים הקידמיות ומשתרבבת החוצה מן השפתיים הדקות.  "א ד ו ני"
 
 בפסק הזמן הקצר שבין החיך והשיניים מגניב עורך הדין מבט חטוף אל הסמרטוט היושב על ספסל הנאשמים, הרואה את עורך דינו המכובד, הלבוש חליפת ארמאני שנרכשה בחנות ה-outlet  בקווינס, עורך דין שאפשר שהוא סבא לנכדים, שאשתו תולה בו מבטי הערצה בלתי מסוייגים, עורך דין שלו שילם ממיטב כספו, הופך מול עיניו לשלולית צמיגה המתפשטת על רצפת אולם בית המשפט אבל כשמסתיימת הצליבה הוורודה ממהר עורך הדין ללקוחו ולוחש על אוזנו, "הראיתי לו, הראיתי לו  ראית איך הראיתי לו".
 
כל עורך דין, המופיע בבתי משפט, בלי קשר לשנותיו במקצוע, למעמדו, לידיעותיו להשכלתו, לכשרונו, לרום מעמדו, לחשבון הבנק שלו, עובר השפלה כזו לפחות פעם אחת בחודש והצעירים שבהם הנדמים לכבודו כסרדין המפרפר ברשת  , יעברו את זה שלוש או ארבע פעמים בשבוע. פגשתי עורכי דין שלא יגררו אותם לאולם בית המשפט עם שבעה סוסים אבירים. אדם וגם עורך דין הוא אדם, צובר לו עם חלוף שנותיו מרחב פרטי מוגן במגדלים של כבוד, נימוס, הערכה, מעמד, כל אלה נמסים כקרח על גג פח לוהט אל מול מבטו של כבודו, שאין גבול ליכולתו להשתלח בחגבים למרגלותיו.
 
מומלץ לכל עורך דין לנצל אולם ריק משופטים, וביום ממוצע מחצית מאולמות בית המשפט בתל אביב ריקים מן השופטים, שיוצאים בצוותא לציד שפנים וארנבות בשדות הציד הנצחיים על גג בית המשפט, ובהעדרו של השופט לטפס אל כסא כבודו. מקרקעית אולם בית המשפט נדמה שהבדל הגובה בין ספסל עורכי הדין וכסא הכבוד זניח, אבל המטפס האמיץ שהעפיל מעלה והניח את עכוזו  על הכורסא השיפוטית המהוהה מגלה  לפתע כי די בהפרש גובה של כמטר וחצי כדי להפוך את האולם הפרוש לרגלי השופט
 לליליפוט שבה מסתובבים גמדים עמלניים שקולותיהם מגיעים לאוזנייך כצפצופים דקים.
 
החבורה המובסת של עורכי הדין ממשיכה להופיע יום אחרי יום  בבתי המשפט, לשקוד על  לימוד תיקים מסועפים ומורכבים, לפחות ככל 81 כרכי הקומדיה האנושית של אונורא דה בלזאק מאבא גוריו ועד הדוד פונס והדודנית בט, רק כדי שטיעוניהם ישמעו באוזני כבודו כפעיות דקות כאשר כל תשומת לבו של כבודו מתמקדת בשאלה מתי כבר יסתיים החזיון הפתטי הנפרש לרגליו ויוכל לעלות לגג בית המשפט ולהשתרע לצד חבריו השופטים, בצל עצי הדקל לפתוח בקבוק יין אדום דומיין דה שבליה 2004 והתענג על ניחוח הפתל, הזעפרן והנחושת הבשלה של הנוזל הארגמני עד שהארנבת שניצודה מוקדם יותר השכם בבוקר, על ידי נשיא בית המשפט, הלבוש אברקיים חומים,  תתרכך ותהפוך לנזיד סמיך.
 
עורכי הדין נוטים לפתח הזיות פרועות על שופטים. הללו ממלאים את שדה הראייה של עורכי הדין ושדה התודעה כמעט 24 שעות ביממה, השופטים הם תחליף לאב הנעלם, שהיה בעצמו עורך דין וחזר מובס מבית המשפט והסתגר בעליית  הגג עם בקבוק ברנדי 777 וכתבי ניטשה, הם תחליף למורה גולדשמידט מכיתה ב בבית הספר תחכימוני שהיה מושיב אותי על ברכיו, ללא כל כוונות אסורות, וקורא באוזני בקולו הרך כפרוסת חלה בציר הדג,  את פרקי בראשית, השופט הוא המורה הדגול שמילקיהו של פוצ'ו שלא נהסס לצייר אותו על הלוח בהפסקה כשאוזני חמור גדולות מפארות את קוקדודו המקריח.
 
על כן השופטים כל כך שוברים את ליבם של עורכי הדין, כאשר הם לא משיבים לנו אהבה, כאשר הם לא מבינים שאנו עורכי הדין חיים דרכם את הרפתקאות חיינו, אנחנו וולטר מיטי החיים עדיין בבית ההורים, משכימים כל בוקר למשרד מאובק ברחוב אלנבי, אבל  השופטים הם החיים הסודיים שלנו, בעזרתם אנו מרקיעים שחקים, הופכים למנתחים דגולים המסבירים לשופטים את פלאי המוח האנושי, אם צריך אנחנו בקיאים בפיזיקה ומסבירים בלי קושי את מעוף החלקיקים המתרחש בתאונת דרכים חזיתית אבל הכי הכי אנחנו אוהבית להתיישבם בתא הטייס של מטוס קרב הפוקה וולף  הדו מנועי ולנהל קרבות אוויר עם הברון האדום- מנפרד אלברכט פרייהר פון ריכטהופן .
 
זר הבא מן החוץ לא יבין את יחסי שופטים ועורכי דין, סניגורים כפרקליטים, האינטימיות הקיצונית הנוצרת רק במוחו של עורך הדין, שבה השופט ה הופך חלק בלתי נפרד מהוויתו ומזהותו האישית, אינטימיות שהיא פרי של השפלה מתמשכת, שכל מי שבקיא בעולמם הפטישיסטי  של המזוכיסטים יודע איזו קירבה מצמררת נוצרת בין הפאט
יש המדכא, לקורבן המשתוקק. חיי הדמיון העשרים עד לתחושת קבס שמנהל עורך הדין עם השופטים מולידים את התופעות ההזויות של הפרקליט קורב, שבפני תלמידיו, המלשנים הקטנים שכבר התברכו בכל הניבזויות המדכדכות של עורכי דין מסחריים, שלא יהססו לתקוע סכין בגב האמא שלהם, אם זה יקדם אותם לדרגת שותפים במשרד  הנמצא בין עשרת המשרדים המסחריים הגדולים בדירוג דן אנג ברדסטריט, לא יודע להפריד בין חיי ההזייה שהוא מנהל עם השופטים והמציאות מקפיאת הדם של ניכור מוחלט של אולם בית המשפט העליון שבו הנעל המושלכת אמורה לקפוא באוויר ולהיעצר  במסך הקרח שבין השופטים,  ושאר העולם והנה לתדהמתו של הפרקליט קורב הפוקח עיניים בזעזוע אמיחי, הנעל ממשיכה במעופה בקשת רחבה והיא נוחתת על פניה של נשיאת בית המשפט העליון המוטחת אחורה אל הצרפה , כי כפי שכתב חכם המשפט פיטר גייבל  מאסכולת Critical Legal studies השופט אינו שוער. בעוד השוער נוכח במשחק באמצעות הקאורדינציה של תנועותיו, משקלו ועירנותו, חלוקת שיווי המשקל שלו ויציבותו, לעומת השוער, השופט מוסתר כמעט לחלוטין על ידי גלימה שחורה ותנועותיו מינימאליות ומעורבים בהן בדרך כלל ראשו וידיו בלבד,   ועל כן קל עד מאד להפילו על גבו אפילו בתנועה אקראית.

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מ  ביום פברואר 19, 2010 בשעה 12:53 am

  וחבל שאינך מקדיש חלק מזמנך גם לכתיבת פרוזה
  מסתתר שם מתחת לגלימה סופר נפלא
  בלזקי למדי

 • אלי חברוני  ביום פברואר 19, 2010 בשעה 4:24 pm

  הנה סיפור יפה
  http://www.halemo.com/edoar/0111/0001.html

 • רני  ביום פברואר 19, 2010 בשעה 9:56 pm

  יותר מפעם אחת לפני שופט שגם הוא בזמנו עמד לפני שופט. חלקם אפילו לא קבלו עבור השלב הראשון בהתפתחות זו [ כמו בעולם החרוקים- תולעת – גולם- פרפר = מתמחה – עו"ד -שופט ] שכר מהמיסים שלי והיו צריכים להוציא תשלום בכוחות עצמם. זה קצת כמו פקידי האוצר שהיום עושקים אותי בשם המדינה ומחר בשם היזמה הפרטית.כך שהציור של שני מעמדות הנו לא מדויק.

 • תתבייש לך  ביום פברואר 19, 2010 בשעה 10:53 pm

  כמה שטויות במאמר אחד. מגיע לך תביעת לשון הרע על השקרים שלך שמבזים את בית המשפט. כמו כן הפכת לגרפומן-כותב בהארץ כותב ביקורות בידיעות ספרים. עליך ננאמר-תפסת מרובה לא תפסת….

 • שוקי אפרים  ביום פברואר 20, 2010 בשעה 5:06 am

  איזו כתיבה. איזו שנינות. ללא מורא וללא משוא פנים. מגיע להם!!!1!!

 • השופט הלוהט  ביום פברואר 21, 2010 בשעה 8:25 pm

  מיקי מיקי
  יש גבול כמה אפשר להתחנף לבוס.

 • מוטי ורדי  ביום מרץ 3, 2010 בשעה 11:32 pm

  גלגלת אותי מצחוק
  רוצים עוד
  ביתי עובדת על סרטון אנימציה המתאר את תנועת הלשון.. האוספת טיפות רוק כטל.. כאשר המילה "אדוני" מותזת החוצה

 • מינק  ביום מרץ 9, 2010 בשעה 11:57 pm

  אשתי שתחייה קרובת משפחה של אותו ברון אדום. ומסתמן מכך שאף בתי יכולה להתהדר בייחוס משפחתי לאותה אגדה מעופפת. לפעמים היא מדלגת מהספה בלי להסתכל קדימה, כי השמיים גדולים הם

 • רוברט  ביום מרץ 25, 2010 בשעה 9:54 pm

  יש לכל אדם מין נטיה אינסטינקטיבית לחשוב שלו מיע יחס טוב יותר- וכעת תאמר לי בברקשה – למה אתה סבור שלעורכי הדין מגיע יחס טוב יותר מלסמרטוט ריצפה ?

  קיבלת פעם מכתב מעורך דין שמורה לך ללם לחברת סלקום/013/בזק/מנוול אחר – מכתב התראה ? ניסית פעם להתקשר לאותו עורך דין ולדבר אתו כחייב אל ב"כ ? שם הרי גם ללא תוספת הגובה של 1.5 מ' מרגיש עצמו עורך הדין כאילו אתה חייו לו את עולמך וצווארך. אז למה לעורכי הדין ל מגיע אותו יחס?

 • The Woman From  ביום אפריל 15, 2010 בשעה 11:18 pm

  מזמן לא נסחפתי כך בקריאה, הבאת אותי לשכרון חושים של ממש.

 • רשלנות רפואית  ביום ינואר 1, 2011 בשעה 12:07 pm

  כתיבה מצויינת, כל כך נכון.

 • עורך דין רשלנות רפואית  ביום אוגוסט 11, 2011 בשעה 9:19 am

  קודם כל סגנון הכתיבה שלך נהדר ומשעשע. שנית – אמנם השופטים מתייחסים בביטול לעו"ד, אבל ניתן לראות בכך יתרונות – האם היית מעדיף מצב בו עו"ד מדברים אל השופטים כשווים אל שווים? הרי על כל עו"ד שהוא ותיק ומנוסה בתחומו יש עשרה צעירים ירוקים…

 • עורכי דין רשלנות רפואית  ביום ינואר 4, 2013 בשעה 3:36 pm

  אני מסכים שיש חוסר שוויון ,אבל החוסר שוויון הזה מתבטא לא רק בבתי המשפט ובין עורכי דין לשופטים,אלא ברוב המקומות והמערכות בהם קיימת היררכיה בין אם בצבא ביחס של חייל ומפקד,בבתי המשפט ביחס של עורך דין ושופט או בכל מקום עבודה בין העובד למעביד.
  כתיבה מצוינת וסוחפת נהניתי לקרוא !

 • רן קנדי  ביום מאי 13, 2015 בשעה 12:03 pm

  המערכת המשפטית עוסקת בחשיבה, לא בייצור – בהפקה של מוצר-צריכה או דומה, ולא באיסוף מידע. (והדברים נאמרים בלי קשר לאדוורסיביות דווקא של המערכת, – אפילו אילולא כן זהו הכלל) בתנאים כאלה – כאשר העיסוק הוא בעיבוד מנטלי שאינו בפרט משולב אפילו באיסוף-וקליטת-הידע-הרלוונטי ובעשייה פרקטית במסגרת המציאות, – כאשר החתירה ליעילות הופכת במידה רבה להיות דומיננטית עד כדי היותה קרובה לְעִיקָר – וכאשר אין הדברים (אותה חתירה ליעילות) נעשים מתוך ראייה אינטגראלית וְחָיָה הכוללת התייחסות לשרשי-הדברים כי אם מתוך גישה פורמליסטית ופרוצדוראלית הַמְקֵלָה על מבצעיהם, מתוך גישה יבשה וּמֵפָרֶקֶת המתייחסת לפרטים כשלעצמם מתוך הזנחת המבנה החי הכולל, – אז מביאים החתירה ליעילות וקידומה לצביון של המערכת אשר במקום-שבו-המדבר-במערכת-מסדר-גודל-לא-קטן-ומעלה, – ישפיע הלכה למעשה לאורך זמן – אם יתאפשר לו – בכיוון של הבאה להטפשותם של המשמשים באותה מערכת. – אין הכוונה כמובן לתהליך מאגי, ולא מדובר בתופעה המובחנת בנקל – ובפרט לא כל שכן ע"י האובייקטים שלה כנזכר מקדם, – אבל אופיים של בני אדם הוא כזה שחלקם הניכר ויותר מכך עשוי להיות מושפע כאמור בתנאים המתוארים. מקום שהמדבר בעשייה-פרודוקטיבית שלא בתחום החשיבה בלבד, או באיסוף מידע – המצב הוא שונה. שם היעילות היבשה עשויה להמצא במקומה – גם זאת לא תמיד, – וככלל לא צפוי נזק כמתואר. גם במערכות טכניות המצטמצמות לעבודה פקידותית שאינה דורשת שיקול-דעת למעלה מהכרת כללים נחוצים, – אין הדברים המובאים כאן רלוונטיים ביסודו של דבר. אבל החשיבה היא מטבעה תהליך הדורש זמן, בפרט כשקיים הצורך בתושייה וכאשר אין הדברים אמורים להמצא נעשים על-פי תבניות קבועות וקיימות, ונדרש לְחַיוּת ולמרחב מקיף. העמקה – טבעה שעשויה היא להדרש להרחבה שאינה כלל פרופורציונאלית לציפיותיו של אדם שטחי. לעתים הרחק למעלה מכך. כפיית מגבלות-זמן קבועות ע"פ אמות מידה חמרניות כנעשה במערכת המשפטית גם אם לא בנוקשות גמורה, – מרגילה את המשמשים שלא זכו לשאר-רוח חריג או לראייה מקיפה וחודרת במידה-ניכרת-למעלה-מן-המקובל לראות את הגישה המוטעית מתוכה נקבעות-המגבלות-המדוברות כנכונה ומכאן במהלך ביצוע-מלאכתם להרגיל את חשיבתם לאמות מידה משובשות – דבר שהוא המביא להשחתה מסויימת של מערכות החשיבה כנזכר קדם.

 • רן  ביום פברואר 18, 2016 בשעה 12:09 pm

  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3402181,00.html#addcommentfrm

  – "עו"ד דודי זלמנוביץ, מנכ"ל חברת GLawBAL, אומר כי לצד שופטים בקיאים וסבלניים יש שופטים מתנשאים ומעליבים: "רבים מעורכי הדין העוסקים בליטיגציה מדווחים על שחיקה הולכת וגדלה, הנובעת בין השאר מיחסם של חלק מהשופטים", אומר זלמנוביץ. "רבים אף שוקלים לנטוש את המקצוע ומציינים כי קשה להם עד מאוד ההתחככות היומיומית עם חלק מן השופטים בבתי המשפט"".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: